Çarpı 2 Ayrıcalık: Özel Jetler Neden Çoğu Uçaktan Daha Yüksekte Uçar?

Ticari uçaklar, özel bir jetin uçtuğu yükseklikten uçamaz. Çünkü bu uçakların motor gücünün uçağın ağırlığına oranı, onun daha yükseklere çıkmasını engeller. Özel jetlerde ise böyle bir problem yoktur. Elbette özel jetlerin de daha yükseklerde uçmasının nedenleri keyfi değildir.

Bu tercihin arkasında, oldukça sağlam sebepler vardır.

Özel jetlerin daha yükseklerde uçmasının nedenlerinden ilki, hız ve verimliliktir.

Özel jetler, askeri ve ticari uçaklara göre daha konfor odaklı olduğu için onların yükseklerde uçması, varış noktalarına hızlı ve sorunsuz şekilde ulaşmasını sağlar. Ayrıca bu şekilde daha az yakıt tüketirler ve yüksek rakımlarda rüzgarlar daha az olduğundan hava direnci de azalır.

Özel jetler, her zaman rahatlığı ve zamanı ön planda tutanların tercihidir. Örneğin ticari uçaklar, genellikle deniz seviyesinden 33.000 feet yukarıda gittiğinden, zaman zaman hava trafiğinde sıkışıklıklar görülebilir.

Özel jetler ise bu yüksekliğin çok üzerinde uçarak, hava sıkışıklığından kaçınır ve böylece amaçlanan varış noktasına, daha sorunsuz şekilde ulaşılır.

Öte yandan daha fazla yükseklik daha az türbülans anlamına gelir.

Türbülansın az olduğu bir uçuş ise doğal olarak daha keyifli geçer. Ayrıca özel jetlerin kabinleri, hava basıncını koruyacak sistemlerle donatılmıştır. Bu basınç teknolojisi, yolcuların yükseklikten kaynaklanan sağlık sorunlarının önüne geçer.

Yine basınçlı özel jet kabinleri, daha yükseklerde bile konforlu bir uçuşa olanak sağlar. Bu yenilikçi teknoloji, yolcuların rahat nefes almalarını sağlarken düşük oksijen seviyelerinin olumsuz etkilerini de ortadan kaldırır.

Son olarak daha fazla yükseklik, daha az ses anlamına gelir. Bu sayede yolcular, özel jetlerin azaltılmış gürültü seviyelerinden yararlanır. Özel jetler, alçak seviyelerde yoğun trafikten kaynaklanan gürültü kirliliğini önleyerek yolcuların konforlu bir şekilde dinlenmesine, sohbet etmesine ve çalışmasına olanak sağlar. 

Kaynaklar: Simple Flying, Challenge Jet Charter

Uçaklarla ilgili ilginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x